Z raportów firmy audytorsko-doradczej KPMG pt. „Wykorzystanie papieru w polskich przedsiębiorstwach” oraz „Wykorzystanie papieru przez pracujących Polaków” możemy wyczytać, że przeciętny polski pracownik zadrukowuje blisko 1,3 ryzy papieru miesięcznie (ok. 650 kartek), co daje wynik 8 tysięcy stron rocznie - jest to średnia krajowa - a ile wydruków wykonujesz miesięcznie w Twojej firmie? 2 tys, 5 tys, 10 tys? A może więcej?
Audyt druku jest jednym ze sposobów optymalizacji i zmniejszenia kosztów w firmie. Nadmierne koszty drukowania generowane są często poprzez stosowanie starych, mało wydajnych drukarek, nieefektywną eksploatację sprzętu czy też nieodpowiednie zarządzanie systemem drukowania. Prawidłowo przeprowadzony audyt środowiska druku pozwoli usprawnić i ujednolicić procesy związane z wydrukiem dokumentów, a co za tym idzie – zaoszczędzić pieniądze.
Etap 1
W pierwszej kolejności konieczne jest poznanie całkowitych kosztów użytkowanego sprzętu . Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o proces wykonywania wydruków, ale o wszelkie procesy związane z przetwarzaniem dokumentów. Dogłębne poznanie całej infrastruktury informatycznej związanej z przepływem dokumentów może pozwolić na wdrożenie projektu, który ma szansę zagwarantować duże oszczędności czasu i pieniędzy.
Etap 2
W tym etapie będziemy pozyskiwać niezbędne do optymalizacji druku informacje, miedzy innymi:
- Działanie systemu druku
- Sposób zarządzania systemem druku
- Koszty materiałów eksploatacyjnych
- Koszty pozyskania urządzeń drukujących i kopiujących do firmy
- Koszty serwisu i napraw kopiarek i drukarek
Etap 3
Informacje zebrane w poprzednich etapach pozwolą na opracowanie raportu w którym określimy projekt zmian wraz z uwzględnioną prognoza ekonomiczną. Audyt druku kończymy indywidualną ofertą urządzeń i materiałów eksploatacyjnych bądź całkowitym outsourcingiem procesów drukowania. Drukowanie może być tańsze!
Jak skutecznie obniżyć koszty wydruku?
Ile można zaoszczędzić?
Zamiast kupować może lepiej wynająć ploter lub drukarkę?